RODZAJE WAMPIRÓW
 

A
Adze
Afryka
Czarodziejka wśród plemienia 'Ewe' w południowo-zachodniej Ghanie i południowym Togo były skłonne do zamiany w wampira zwanego Adze. Ma wygląd robaczka świętojańskiego i lata polując na młode dzieci, wysysając z nich krew, ale może również pożywiać się mleczkiem z kokosów. Złapana wraca do ludzkiej formy.

Alp
Niemcy
W działaniu podobny do inccubów. Jego ofiarami są przeważnie śpiące kobiety. Demon spija mleko z ich sutków i sprawia, że mają okropne koszmary. Ponadto spija krew z sutków dzieci i mężczyzn. Może się nim stać dziecko, które matka długo rodziła w bólach. Alp może zmieniać się w niektóre zwierzęta takie jak wilk, może latać pod postacią ptaka. By zniszczyć tego wampira należy włożyć mu w usta cytrynę. Alp jest znany również pod taka nazwą jak Alf lub Alb, Alpen bądź Alpmann

Armenki
Bułgaria
Zły duch, który atakuje młode matki i malutkie dzieci, wysysając z nich krew. Jest kilka wersji opisu armenki w mitach bułgarskich, ale żadna nie jest dokładna.

Asema
Wampir w kulturze majów, za dnia wyglądający zazwyczaj jak stara kobieta lub stary mężczyzna, nocą zaś przybierający postać świetlnej kuli przemierzającej niebo w poszukiwaniu śpiących ofiar. Gdy już jakąś znajdzie wysysa z niej krew.

Axeman
Afryka
Wampir z Surinam ukazujący się jako nietoperz. W ciągu dnia axeman wygląda niezmiennie jak kobieta, ale nocą przemienia się w nietoperza. Lata nad wioskami szukając ofiary. Jeśli znajdzie człowieka spoczywającego we śnie z wystawionymi stopami zeskrobuje z dużego palca fragment skóry tak długo, aż nie zacznie cieknąć krew. Następnie pożywia się do czasu, aż nie staje się przekrwiona. Następnie wraca do domu. Jej ofiary budzą się, są wyczerpane i słabe. By przeszkodzić axeman, trzeba zawiesić nad wejściem do chaty jałowiec. Axeman jest bardzo podobna do wampirów żyjących w południowo-wschodniej Azji.
 
 

B
Baital
Indie
Naturalną formą tego wampira jest pół człowiek, pół nietoperz.

Bhean Seidhe
[ban szi]
w budowie :(

Bruja
Hiszpania
Bruja to po hiszpańsku wiedźma. Jest podobna do portugalskiej bruxy i włoskiej strzygi. Jest ona wampirem, który potrafi się zmienić w różne rodzaje zwierząt. Zazwyczaj atakuje dzieci.

Brukołak
Grecja
Ma obrzmiałą, twardą skórę, która brzmi jak bęben, gdy się w nią uderzy. Przez nią rozprzestrzeniają się różne plagi. Może krzyknąć tylko raz w ciągu nocy. Jeśli odpowie się na ten krzyk, umrze się. By go zabić należy odciąć jego głowę, następnie ją spalić bądź ugotować.

Bruxa
Portugalia
Męski odpowiednik bruxo (czasem pisze się również bruxsa, bruxso). Kobieta, która za dnia wygląda jak człowiek, by w nocy zmienić się w ptaka. Spija krew dzieci. Była wymówką, dzięki której zabijano kobiety podczas inkwizycji. Bruxa jest odmianą regionalną, ale podejrzewa się, że może być odmiana mary (zmory) 

C
Camazotz
Meksyk
Wampir ten jest integralną częścią mitów Majów. Opisywany jest jako 'człowiek-nietoperz' ze szpiczastym nosem, długimi zębami i pazurami.

ChonChon
Południowa Afryka, Chile
W folklorze indian jest wampirem z dużą głową i ogromnymi uszami. Tych uszu używa jako skrzydeł, gdy poszukuje zdobyczy. Tym wampirem może się stać osoba, której po śmierci wyrosną długie uszy, spadające aż do ramion. 

D
Danag
Filipiny
Ten wampir, z Flilipin jest bardzo starym gatunkiem. Może pracować z ludźmi wiele lat, ale współpraca kończy się, gdy jego wspólniczka zatnie się w palec. Danag najpierw wysysa krew z zacięcia, a następnie z całego ciała tak, że ofiara staje się wręcz sucha

Dhampir
Powstaje ze związku śmiertelnika i wampira. Posiada nadzwyczajne zdolności, dzięki którym pomaga w polowaniach na wampiry.

Draugr
Islandia
Draugr to ożywiony nieboszczyk, który wychodzi ze swojego ukrycia, którym jest jego grób lub hałda ziemi, w której spoczywa za dnia. Wampirem tym może stać się również człowiek, który jawnie okazuje zniecierpliwienie na pogrzebie. Znany jest również jako Aptrgangr ('energiczny po śmierci' albo ten, kto spaceruje po śmierci). Draugr jest wędrującym nieumarłym, często wspominają o nim islandzkie sagi. Któregokolwiek z imion nie użyjemy opisujemy wampira, który miał kiedyś fizyczne ciało, ale aktualnie jest trupem. Według skandynawskich sag Draugr jest czarny jak śmierć. Innym terminem używanym do opisania go jest ang. 'na-fole' znaczące tyle, co blady nieboszczyk. Inne charakterystyki tego wampira mówią, że może on urosnąć do nadzwyczajnych rozmiarów, co nie jest spowodowane przez gazy gnilne. Jego ciało nie ulega rozkładowi przez bardzo długi czas. Ma niespotykaną siłę. Krążą pogłoski, że Draugr ma we władaniu magiczne moce, zna przyszłość, potrafi kontrolować pogodę, zmieniać swój kształt. Może również podróżować po ziemi magicznymi sposobami. Niektóre z prostszych sposobów na przeszkodzenie umarłemu odrodzenia się jako wampir to położenie na piersi zmarłego otwartej pary nożyczek, położyć w poprzek krzyż ze słomy pod całunem, związać duże palce u nóg, tak by nie mógł rozdzielić stóp i igłą część spodnią jego stóp. Środkiem ostrożności jest zabranie wszystkich rzeczy leżących dookoła zmarłego. Uniemożliwia mu to przemianę. Kiedy karawana niesie trumnę, powinna zatrzymać w przedsionku domu, powinni podnosić i opuszczać trumnę trzy razy w różnych położeniach tworząc w ten sposób znak krzyża. Podczas pogrzebu na cmentarzu ksiądz musi pomodlić się za resztę umarłych związać grób zaklęciem, w ten sposób umarły nie może uciec. Biorąc pod uwagę okres czasu, w którym tworzyły się skandynawskie legendy, nie dziwi to, że byli nieświadomi kiełkującego w nich strachu przed zmarłymi. Oczywiście wierzyli, ze śmierć ma próbuje nam ukazać zło. Jako że draug już raz umarł, tęsknił za rzeczami otaczającymi go w poprzednim życiu, zazdrościł tym, którzy nadal żyli. Czuł zimno, głód, tęsknotę za ukochaną osobą. By dać upust swoim uczuciom zabijał wszystko, co kojarzyło mu się z życiem. Chciał zdziesiątkować inwentarz przez zagonienie go na śmierć. By zabić draugr'a trzeba pokonać go w walce jeden na jednego. Następnie należy ściąć mu głowę mieczem. Niektóre tradycje przekazują, że ten, kto go zabije powinien przeskoczyć go lub obejść trzy razy lub wbić w bezgłowe ciało drewniany kołek. Ostatnim krokiem jest spalenie ciała do czasu, aż zostaną zimne popioły. Następnie należy je pogrzebać w znacznie oddalonym miejscu bądź wrzucić do morza

E
Ekimmu
Wampir z Babilonii
Człowiek, który poniósł przedwczesną bądź gwałtowną śmierć, nie spełnił się w miłości, lub miał niestosowny pogrzeb stawał się według wierzeń Babilończyków ekimmu. Ten byt jest duszą, która została uwięziona w zapomnieniu (otchłani) i niezdolna do tego, by znaleźć pokój. Może, więc zatem błąkać się po ziemi i atakować tych nieszczęśników, którzy staną na jego drodze. Najstarszy ze wszystkich mitów babiloński Ekimmu jest duchem człowieka nie pochowanego, w niektórych wypadkach tym, który nie posiadał wystarczająco dużo propozycji mieszkania pod ziemią i wychodził w nocy na powierzchnię, by nakarmić się żywymi.

Eretic
Rosja
Ereitc (literacko opisywany jako heretic - heretyk) jest specjalnym rodzajem wampira, którym staje się każdy, kto umrze, nie wyznając ortodoksyjnej wiary Chrześcijańskiej. Najczęściej jednak opisywany jest, jako forma pośmiertna złych czarodziejek, wiedźm, które wróciły do świata żywych z grobu i które za życia sprzedały duszę diabłu.

Estrie
Izrael
Hebrajski wampir zawsze będący kobietą, niezmiennie przyjmujący postać, wampirzą. Estrie jest niematerialnym złym duchem, który przyjmuje formę z ciała i krwi i żyje wśród ludzi, by zaspokoić swój głód dotyczący krwi. Jej ulubionym łupem są dzieci. Zazwyczaj powstaje z człowieka, który nie miał odpowiedniego pochówku podczas pogrzebu.

F

G

H

I
Inccub
Francja
Inccub jest odmianą męską, a succub żeńską tego samego demona. Działają podobnie. Są wampirami energetycznymi. Nawiedzają płeć przeciwną, podczas, gdy śpi i pozbawiają ją energii psychicznej i seksualnej. Mogą uprawiać ze śpiącą ofiarą miłość fizyczną. Ma ona wtedy koszmary.

Isithfuntela
Afryka
Prawdopodobnie jest to połączenie wampira z zombie. Atakuje ludzi poprzez hipnotyzowanie ich i wbijanie im do głowy, do mózgu gwoździa.

J
Jaracacas (lub Jaracara)
Brazylia
Wampir zdolny do przemiany w węża. Może pić nie tylko krew, ale również wysysać mleko z piersi śpiących kobiet.

K
Kasha
Japonia
Wampir ten zajmuje się usuwaniem trupów z grobów lub porywaniem przed kremacją. Następnie konsumuje zdobycze.

Katakan
Kreta
Katakan wygląda jak wampir, ale zabić go można jedynie przez odcięcie głowy i ugotowanie jej w occie.
Grecja
Ten wampir nazywany jest również wesołym wampirem. Cały czas szczerzy swe śnieżnobiałe zęby, co przypomina uśmiech. Pluje krwią na swe ofiary; jeśli krew katakana na nich spadnie, płoną. By zabić go należy odizolować go za słoną wodę lub ugotować jego głowę w occie.

Krvopijac
Bułgaria
Staje się nim człowiek, który pił i palił w Wielkim Poście. Krążą pogłoski, że ma on tylko jedno nozdrze. By zlokalizować wampira używa się nagich dziewic na czarnym źrebięciu ;))) jadących przez cmentarz. Kiedy koń nie chce iść dalej oznacza to, że tu jest poszukiwany wampir. By samemu uwolnić się od niego, trzeba przywiązać go do trumny z wieńcem dzikich róż; kiedy wiemy na pewno, że znaleźliśmy demona: czarodziej trzyma wysoko w górze obrazek ze świętą postacią, wywołuje duszę, która opuszcza zwłoki i więzi ją w butelce z krwią, którą następnie wrzuca do ognia.

Kudlak
w Chorwackiej i Słoweńskiej tradycji na półwyspie Istria, osobie, która urodziła się z błoną embriona wciąż przyczepioną do głowy i tworzącą jakby welon, było przeznaczone stać się kudlakiem tudzież kresnikiem. Osoba, której przeznaczeniem jest stać się kudlakiem może już za życia czynić zło - jego dusza może opuszczać jego ciało w nocy, przyjmować zwierzęcą formę i przemierzać przestrzeń by atakować ludzi albo w magiczny sposób krzywdzić środowisko, w którym żyje. Kiedy owa osoba umrze staje się wampirem, który był wówczas równie dużym zagrożeniem dla środowiska. Ale jeśli komuś będzie przeznaczone stać się, kresnikiem staje się on obrońcą środowiska. Za życia jego dusza opuszcza ciało pod zwierzęcym przykryciem i walczy z zarówno z żyjącymi jak i martwymi kudlakami. Podsumowując, osoba, która urodziła się z czerwoną albo ciemną naroślą, (o której mowa na początku) staje się kudlakiem a osoba urodzona z biała lub przezroczystą naroślą staje się kresnikiem. Ulubione miejsce występowania - Kreta.

L
Lamia
Grecja
Wampir ten pochodzi z greckich mitów. Demonica pierwotnie nazywała się Lamiai i była królową Libii. Wpadła w obłęd, gdy Hera zabiła jej dzieci. Teraz podróżuje po świecie pożywiając się krwią noworodków. Podobnie jak succub może się zamieniać w piękna kobietę, by uwodzić mężczyzn i zabierać im siły witalne. Po posiłku Lamia odpoczywa i jedynie wtedy może być zabita.

Lilith (Lilitu)
Babilonia
Pije krew niemowląt i małych dzieci

Lobisomen
Ten wampir został opisany jako istota mała, krępa, z bezkrwistymi wargami żółtą skórą, czarnymi zębami, krzaczastą brodą i spojrzeniami małpy. Ukąszenie tego wampira sprawia, że jego żeńskie ofiary stają się nimfomankami. Inną "wersję" tego wampira można znaleźć w folklorze południowej Ameryki, głównie Brazylii. Jest ona opierana na portugalskich legendach i istnieje w nich jako wilkołak. Lobisomen nie zabija, ale osusza ofiary z krwi. Te kobiety, które przeżyją jego atak zaczynają u siebie widzieć skłonności do nimfomanii.

M
Mara
Słowiański wampir znaleziony również w legendach Kanadyjczyków. Mity głoszą, że jest to duch nieochrzczonej dziewczyny. Prawdopodobnie prześladuje i dusi swoje ofiary. W jednej ze słowiańskich legend opisane jest jak mara zakochała się w mężczyźnie i sprowadziła na niego taki sen, że umarł. Wampir ten gustuje również w krwi dzieci.

Mulo (Mula)
Serbia
Ten wampir zazwyczaj wygląda jak człowiek odziany w białe szaty. Jest aktywny zarówno za dnia jak i nocą. Może przyjmować postać konia lub owcy. Zjada swoje ofiary i wysysa im krew. Może być zniszczony przez obcięcie dużych palców u stóp lub przebicie gwoździem jego pleców.

N
Nosferatu
Rumunia
Znany również jako Nosferat. Jest dawnym wierzeniem słowiańskim. Nie oznacza kogoś, kto umarł, jak większość pozostałych wampirów. Staje się nim nieślubne dziecko, którego matka i ojciec pochodzili z nieprawego łoża, bądź siódmy syn siódmego syna (siódma córka siódmej córki), bękart w czepku urodzony, jeśli jego matka nie jadła soli w stanie brzemiennym albo wyglądała jak wampir, gdy była w ciąży. Nosferatu żywi się rodziną, a męża czyni impotentem.

O
Obayifo
Afryka Wampir ten ma postać kobiecą, która jest zdolna do opuszczenia swojego ciała i latania w poszukiwaniu dzieci by zaspokoić nimi głód. Gdy znajduje się poza ciałem jej postać przypomina kulę światła. Poza piciem krwi Obayifo może i lubi pożywiać się sokiem niektórych owoców i warzyw. Jeśli głód będzie zbyt duży wampirzyca niszczy całe pola z owymi roślinami.

Otigiruru
Namibia
Miejscowi ludzie wierzą, że ten wampir, który wygląda jak duży pies, zabija tych, którzy odpowiedzą na jego wołanie. 

 

P
Pacu Pati
Indie
Bardzo potężny wampir. Jest uważany za mistrza czynienia wszelkich szkód i robienia krzywd. Może być zauważony nocami na cmentarzach i miejscach egzekucji.
 

R

S
Sampiro
Albania
Potomkowie Albańczyka z Turkiem stawało się według legend wampirem po śmierci. Wychodził on w nocy na zewnątrz w całunie i w butach na wysokim obcasie, by siać śmierć i zniszczenie. Preferowaną metodą unicestwienia go jest przebicie jego serca kołkiem.

Sriz
Śląsk
Ta istota ma zwyczaj wchodzenia na najwyższą wieżę kościoła w swojej wiosce gdzie wykrzykiwała niektóre imiona wyznawców. Mówiono, że zabija ludzi, których imiona wykrzyczy.

Strzyga
Wampir podobny do wiedźmy

Succub Patrz: inccub
 

T
Talamur
Wampir żyjący zarówno w Australii jak i w niektórych częściach Polinezji. Potrafi on komunikować się ze Światem Dusz, czyniąc jedną z nich swoim służącym, którego później może posłać pomiędzy żywych. Jedna rodzaj Talamura (również znanego jako Tarunga) mógł wysłać swoją duszę by wysączyła pozostałą esencję życia z świeżych zwłok. 
 

U
Ubour
Bułgaria
(znany również jako Obur) jest żarłocznym krwiopijcą. Mogą go zwabić odchody albo jedzenie bogate w różne substancje odżywcze. Ten wampir powstaje, gdy dusza odmawia opuszczenia ciała po gwałtownej śmierci. Po 40 dniach od pogrzebu zwłoki odkopują się z grobu i zaczynają wywoływać złośliwe duchy, (które iskrzą, gdy się poruszają), powodujące kłopoty w całej rodzinie zmarłego i wśród jego znajomych. Nie jest on zwyczajnym wampirem gdyż żywi się normalnym jedzeniem i nie atakuje ludzi by wypić ich krew dopóki wszystkie pozostałe źródła jego pożywienia się nie skończą.

Utukku
Babilonia
Jest czymś w rodzaju 'więzionej duszy', tzn., że stara się zdobyć duszę, która opuszcza grób, aby odnaleźć swoją resztę. Jakkolwiek istnieją przypuszczenia, w których tego wampira określa się jako demona.

Ustrel (dopuszczalne też nazwy takie jak Istral czy też Istrel)
Bułgaria
wierzono, iż ten wampir jest duszą dziecka, które urodziło się w sobotę i zmarło bez chrztu. Dziewiątego dnia po pogrzebie wychodzi z grobu i atakuje "żywy inwentarz" by napoić się krwią. Jeżeli więcej niż 5 owiec zostało zaatakowanych w ciągu jakiejś jednej nocy wtedy właściciel stada był zmuszony do wynajęcia, „Vampirdzhija" (łowcy wampirów) by zniszczyć grasującego Ustrela.
 

W
Wrykołak
Niechlujny pijak za życia, jako wampir może być zabity przez przebicie gwoździem (lub czymś w jego rodzaju) pępka lub przez wylanie na jego ciało wrzącego oleju; środek zapobiegawczy - rozsiewanie ziaren dla ptaków na grób

Y
Yara-Ma-Yha-Who
Australia
Wampir istnieje w wierzeniach aborygenów. Ma wygląd czterostopowego mężczyzny ubranego na czerwono, okazjonalnie może być ubrany również na zielono. Wyróżnia się nieproporcjonalnie dużą głową i ustami. Co najdziwniejsze wampir ten nie ma zębów. By się pożywić musi połknąć ofiarę w całości albo użyć przyssawek na końcach kciuków i paluchów, by osuszyć nieszczęśnika z krwi. Kryje się w drzewach figowych i atakuje ludzi, którzy są poniżej. Legenda głosi, że jeśli zostaniesz ugryziony więcej niż raz przez owego wampira, sam się nim staniesz lub, gdy szczęście ci dopisze, staniesz się futrzastym, krzakowatym stworzeniem.

 

Z
Zmeu
Mołdawia
Może przybierać postać płomienia. Do domostw dostaje się dzięki młodej dziewczynie lub przez otwarte okno. Gdy już jest w środku zwodzi i wabi dziewczynę.